Jak przycinać drzewka owocowe?

Jeżeli chcecie zbierać obfite plony z waszych drzewek owocowych, to musicie je odpowiednio przycinać. A przecież pięknie kwitnące i owocujące drzewa są wspaniałą ozdobą każdego ogrodu, dlatego warto o nie zadbać, aby cieszyły nasze oczy. Ciężko jest profesjonalnie ciąć drzewko nie mając odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego przeczytajcie nasz artykuł w którym podajemy kilka praktycznych wskazówek, żebyście wiedzieli, jak przycinać drzewka owocowe.

Jak i kiedy przycinamy drzewa owocowe?

Może na początku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest dobry okres na przycinanie drzewek. Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ różne gatunki drzew owocowych mają inne preferencje pod względem. Usystematyzujemy jednak trochę podstawowych informacji, zatem:

  • Jabłonie, grusze a także śliwy – to drzewa, które przycinamy w połowie lutego, maksymalnie na końcu marca;
  • Brzoskwinie i nektaryny – to drzewa, które przycinamy, kiedy zrobi się już ciepło i na gałązkach pojawią się już pierwsze pączki;
  • Wiśnie, czereśnie i morele po zbiorze owoców, gdyż wtedy drzewa są mniej narażone na zakażenie ran rakiem bakteryjnym.

Samo przycinanie drzewek owocowych ma kilka zalet, albo mówiąc dokładniej służy kliku celom. Po pierwsze kształtujemy koronę drzewa nadając jej właściwy kształt. Drzewka owocowe staramy się kształtować półkuliście. Taki kształt umożliwia przede wszystkim swobodne opryski i bezproblemowy zbiór owoców. Przycinając drzewo staramy się przede wszystkim usunąć dzikie przyrosty, zwłaszcza te idące pionowo w górę (tak zwane wilki albo dziczki). Przerzedzamy też miejsca, które są zbytnio zagęszczone. Jeżeli drzewo będzie zbyt gęste, to do owoców nie będą docierać promienie słoneczne, a przez to owoce nie będą dojrzewać (będą małe i kwaśne). Przycinamy też zbędne pędy jednoroczne i gałązki, które rosną w dół. Zabieg przycinania ma na celu przede wszystkim poprawienie ogólnej kondycji drzewka, aby całe jego „siły” były skierowane na kwitnienie i późniejsze owocowanie.

Related Stories

Odkryj więcej

Popularne

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here