Jak podlewać Storczyki? Praktyczne porady!

Też macie tak, że zazdrościcie koleżankom pięknych i kwitnących storczyków? Ja przez długie lata nie umiałam wyhodować na moich roślinach zwalającego z nóg kwiatostanu, podczas gdy przyjaciółki miały w domu po prostu morze białych, różowych i fioletowych kwiatów Orchidei. Eksperymentowałam z przesadzaniem, zmianą miejsca w którym stały (mniej nasłonecznione, bardziej nasłonecznione), ale okazało się, że cała magia z odpowiedzią na pytanie dlaczego storczyk nie chce zakwitnąć kryła się w czymś zupełnie innym! Otóż według mnie, najważniejszą kwestią jest właściwe podlewanie rośliny! Bez odpowiedniej nawodnienia na roślinie nigdy nie pojawią pączki kwiatowe, o samych kwiatach nie wspominając. Zatem jak podlewać Storczyki?

Praktyczne porady podlewania Storczyków

Może zaczniemy od tego skąd się wzięły w domach storczyki. Większość z nas kojarzy je jako rośliny tropikalne, ale tak naprawdę występują one na cały świecie, z wyjątkiem lodowców i strefy polarnej. Najwięcej odmian rzeczywiście jest w strefie tropikalnej, zwłaszcza w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji. A z czym się kojarzą tropiki? Mi osobiście najbardziej kojarzą się z ciepłem i wilgocią. Właśnie takie warunku lubi storczyk, ma być mokro, bo storczyki lubią wodę. Jednak jest pewne „ale”. Storczyki podlewamy dopiero, kiedy staną się suche! Lepiej jest je przesuszyć, niż przelać. Dlaczego? Jeżeli Storczyk będzie miał przez dłuższy okres za mokro to pojawi się na nim pleśń oraz zacznie po prostu gnić. Najłatwiej sprawdzać korzenie storczyków – jeżeli są zielone, to znaczy, że są nawodnione, jeżeli są białe, to czas na podlewanie.

Sposoby podlewania Storczyków

Są dwa główne sposoby podlewania Storczyka, które opisaliśmy poniżej. Żaden nie jest ani lepszy, ani gorszy, wybór należy do Was.

  • podlewanie tradycyjne – możemy po prostu wziąć konewkę z wodą i podlać wysuszoną powierzchnie. Bardzo ważne jest to, aby uniknąć polania liści. Mokre liście mogą przyczyną poparzeń słonecznych!
  • podlewanie przez zanurzenie – zanurzamy po prostu doniczkę do pewnej wysokości w wodzie i pozostawiamy na 15 minut do pół godziny (w zależności od tego, jak bardzo sucho ma roślina). Po tym czasie ważne jest to, aby otrząsnąć roślinę z nadmiaru wody, żeby uniknąć przelania.
Poprzedni artykułJakie rośliny na balkon?
Następny artykułKiedy sadzimy tulipany?

Related Stories

Odkryj więcej

Popularne

Comments