Kiedy sadzimy tulipany?

Tulipany większości kojarzą się z Holandią, natomiast mi osobiście kojarzą się z Polską! Dlaczego? Ponieważ nie znam chyba ani jednego polskiego ogrodu, w którym nie ma, albo chociaż nie było posadzonych tulipanów. Ilość odmian, tysiące różnych kształtów i kolorów sprawia, że ten kwiat zawsze jest wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. A wiecie może kiedy sadzimy tulipany?

Jak wybrać cebulki Tulipanów?

Zanim zaczniemy sadzić tulipany musimy najpierw wybrać cebulki. Dlaczego to taka ważna czynność? Ponieważ dobra, zdrowa cebulka gwarantuje nam, że na wiosnę wyrośnie nam z niej piękny, kolorowy kwiat. Jaka powinna być cebulka Tulipana? Otóż aby właściwie ocenić, czy cebulka nadaje się do sadzenia musimy ją chwycić w rękę. Przede wszystkim cebulka musi być duża, kształtna i pozbawiona jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych. Ważne jest także to, żeby była twarda. Jeżeli jest miękka, to prawdopodobnie w środku coś się dzieje i nic z niej nie wyrośnie. Unikamy także cebulek, które mają już zalążki liści lub wyrośnięte korzenie!

Okres sadzenia tulipanów

Kiedy już wybierzemy właściwe cebulki to możemy zająć się ich posadzeniem. Kiedy sadzimy tulipany? Najlepsza porą do posadzenia cebulek tulipanów jest okres od połowy września do końca października. Posadzenie w takim czasie praktycznie w 100% zapewnia nam kwitnięcie rośliny w czasie wiosny. Jeżeli posadzimy kwiaty za późno, wówczas cebulka będzie miała za mało czasu na wystarczające ukorzenienie, przez co zakwitnie później lub w niektórych przypadkach nie zakwitnie wcale. Na miejsce sadzenia wybieramy zawsze dobrze nasłonecznioną część ogrodu. Tulipany najlepiej rosną na luźniej glebie z domieszką nawozu (wystarczy torf lub kompost). Zdecydowanie należy unikać sadzenia tych kwiatów na glebach grząskich, gliniastych i podmokłych. Ponieważ cebulki muszę spędzić w ziemi całą zimę musimy koniecznie pomyśleć o odpowiednim ich zabezpieczeniu przed mrozem. Najlepszą warstwę izolacyjną dla tulipanów stanowią słoma oraz gałązki świerku lub sosny.

Related Stories

Odkryj więcej

Popularne

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here